Co je nejlepší pro zdraví? Džusy nebo smoothie? To je otázka, na kterou odborníci na výživu neustále odpovídají, zejména s ohledem na nedávný rostoucí trend odšťavňování a mixování. Abychom na tuto otázku odpověděli, musíme nejprve prozkoumat rozdíl mezi těmito dvěma.
Odšťavňování pro šťávu
Odšťavňování zahrnuje oddělení vody a živin v ovoci a zelenině od pevné dužiny obsahující vlákninu. Často se šťáva konzumuje, zatímco dužina se vyhazuje.
Zastánci odšťavňování tvrdí, že je to perfektní jídlo pro půst a detoxikaci, protože odstranění dužiny vede k šťávě, která má nejen vysoký obsah živin, ale také ji tělo snadno vstřebává. Tyto vlastnosti podporují odpočinek střev a zároveň zvyšují příjem buněčné výživy. Ačkoli se jedná o široce propagovaný přínos, v současné době přetrvává nedostatek vědeckého výzkumu, který by toto tvrzení potvrdil.
V naší moderní společnosti „uchopte-co-můžete-a-jezte-to-za běhu“ a zároveň se vyhýbejte všemu, co vyrostlo na zemi, může být odšťavňování jistým způsobem, jak získat minimálně doporučených pět porcí ovoce a zeleniny denně.
Přináší to však svá rizika. Protože produkty neposkytují všechny živiny potřebné pro optimální zdraví, dlouhodobé odšťavňování, při kterém se nekonzumují žádné jiné potraviny, může vést k vážné podvýživě. Také kvůli nedostatku vlákniny a bílkovin podporujících sytost mohou diety obsahující pouze šťávu zanechat člověka neustále pocit hladu, což spouští zvýšenou spotřebu šťávy a následný nadměrný příjem kalorií.
Kromě toho, protože ovoce a zelenina musí být rozdrceny a odděleny, může být zapotřebí speciální středně drahé až drahé odšťavňovací zařízení. Odšťavňovače mohou být také objemné, zabírají cennou obsluhu kuchyňské linky a těžko se čistí.
Míchání pro smoothie
Smoothie je nápoj vyrobený rozmixováním alespoň dvou druhů ovoce a/nebo zeleniny, často v jednoduchém stolním nebo ponorném mixéru. Na rozdíl od šťávy, ve které je odstraněna vláknina, smoothie obsahuje všechny části celého ovoce nebo zeleniny.
Kromě toho mohou smoothies při výrobě obsahovat další potraviny, které posílí jejich nutriční profil. Řecký jogurt, mléko, ovesné vločky, arašídové máslo a sójové mléko jsou jen některé z potravin, které se běžně míchají tak, aby vytvořily dokonalé a dobře vyvážené jídlo nebo svačinku „grab ‚n go“.
Aby byl nápoj výživnější, lze přidat také nutriční boostery, jako je chia, len a proteinový prášek. Vláknina a přidané bílkoviny podporují pocit sytosti a zároveň potlačují chutě a návaly hladu.
I když je možnost přidávat potraviny bohaté na živiny velkou výhodou při přípravě smoothies, má to své stinné stránky. Pokud si pečlivě nevyberete seznam ingrediencí, je velmi dobře možné zabalit spoustu kalorií, které vychýlí úroveň kalorií na úrovně vysoké jako jídlo z cheeseburgeru. Snižte toto riziko tím, že se vyhnete potravinám s vysokým obsahem tuku a cukru, jako je zmrzlina, plnotučné mléčné výrobky a nadměrné množství jinak zdravého avokáda.
Která je pro vás nejlepší?
Pokud jde o splnění lékařských příkazů, abyste zvýšili příjem ovoce a zeleniny, džusy i smoothies jsou na předpis. Pokud hledáte náhradu jídla, dobře naplánované smoothie nabízí nejlepší šance na jídlo v šálku.