Plastové kelímky, plastové talíře, plastové láhve na pití a plastové nádoby na skladování potravin hrají v našich kuchyních hlavní roli s využitím od přípravy potravin až po skladování zbytků.

Během několika posledních let probíhala mezi odborníky na bezpečnost potravin intenzivní diskuse. Některé z těchto plastových nádob obsahují bisfenol A (BPA), chemickou látku, o které se předpokládá, že je příčinou mnoha zdravotních problémů. Mnozí tvrdí, že používání BPA v kuchyni by mělo být zakázáno, zatímco jiní tvrdí, že výzkum není dostatečně komplexní, aby odůvodnil zákaz.

Světová zdravotnická organizace (WHO), přední orgán v oblasti všeobecných zdravotních standardů, se přiklání k druhé straně debaty a uvádí, že na závěr o bezpečnosti BPA může být příliš brzy. To však několika zemím nezabránilo v tom, aby zakázaly používání plastů obsahujících BPA nebo omezily jejich použití, zejména ve výrobcích určených pro kojence a malé děti.

Co je bisfenol A (BPA)?

BPA je sloučenina, která byla původně navržena tak, aby fungovala jako umělá forma hormonu estrogenu. Když byla vyvinuta silnější alternativa, lékařský obor opustil její použití a rychle našel nový život ve výrobě odolného plastu známého jako polykarbonát. Dnes polykarbonát tvoří dózy na potraviny a používá se při výrobě lahví na vodu, kojeneckých lahví, kelímků a mnoha plastových nádob, ve kterých skladujeme potraviny. Jak tyto plasty stárnou a opotřebovávají se, uvolňují určité množství BPA do potravin, které uchovávají. Když konzumujeme toto jídlo, potenciálně požíváme BPA, což může způsobit zdravotní problémy, které zahrnují reprodukční problémy, srdeční choroby, cukrovku a problémy s chováním u dětí.

Tlak spotřebitelů vedl několik výrobců k opuštění používání BPA, ale stále existuje určité procento společností, které jej nadále používají. Pokud máte obavy z možných účinků BPA na vaše zdraví, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste minimalizovali riziko expozice.

  1. Rozhodněte se pro opakovaně použitelné plasty, které neobsahují BPA. Chcete-li to provést, vyhledejte frázi jako „BPA-Free“ nebo si přečtěte recyklační značky, které jsou často vytištěny na dně plastových nádob. Položky obsahující BPA jsou označeny „7“ a/nebo „PC“ (polykarbonát). Produkty bez BPA jsou označeny čísly 1, 2 nebo 4.
  2. Vyhněte se vaření potravin v plastových nádobách. Teplo rozkládá částice plastu a uvolňuje BPA do vašeho jídla. Raději přeneste jídlo na keramickou nebo skleněnou desku/nádobu vhodnou do mikrovlnné trouby a ohřejte v ní.
  3. Plastové nádoby pravidelně vyměňujte a vyhazujte ty, které vykazují známky opotřebení, poškození a poškození teplem.
  4. Omezte příjem konzervovaných potravin, které jsou potaženy plastovým povlakem. Co nejvíce se rozhodujte pro čerstvé verze těchto potravin.
  5.  Potraviny skladujte ve skleněných nádobách místo plastových. 
  6.  Pokud běžně vaříte jídlo v plastových nádobách – myslete na moin-moin – zvažte použití hliníkových misek nebo tradičních banánových listů, které pokrmu také dodají nádech chuti.
  7.  Vyhněte se nákupu potravin vařených v plastech.

Dokud nebude výzkum přesvědčivější a debata mezi odborníky na bezpečnost potravin a zdraví se neusadí, buďte opatrní při používání plastů v kuchyni.