Plastové kelímky, plastové talíře, plastové láhve na pití a plastové nádoby na skladování potravin hrají v našich kuchyních hlavní roli s využitím od přípravy potravin až po skladování zbytků.
Během několika posledních let probíhala mezi odborníky na bezpečnost potravin intenzivní diskuse. Některé z těchto plastových nádob obsahují bisfenol A (BPA), chemickou látku, o které se předpokládá, že je příčinou mnoha zdravotních problémů. Mnozí tvrdí, že používání BPA v kuchyni by mělo být zakázáno, zatímco jiní tvrdí, že výzkum není dostatečně komplexní, aby odůvodnil zákaz.
Světová zdravotnická organizace (WHO), přední orgán v oblasti všeobecných zdravotních standardů, se přiklání k druhé straně debaty a uvádí, že na závěr o bezpečnosti BPA může být příliš brzy. To však několika zemím nezabránilo v tom, aby zakázaly používání plastů obsahujících BPA nebo omezily jejich použití, zejména ve výrobcích určených pro kojence a malé děti.
Co je bisfenol A (BPA)?
BPA je sloučenina, která byla původně navržena tak, aby fungovala jako umělá forma hormonu estrogenu. Když byla vyvinuta silnější alternativa, lékařský obor opustil její použití a rychle našel nový život ve výrobě odolného plastu známého jako polykarbonát. Dnes polykarbonát tvoří dózy na potraviny a používá se při výrobě lahví na vodu, kojeneckých lahví, kelímků a mnoha plastových nádob, ve kterých skladujeme potraviny. Jak tyto plasty stárnou a opotřebovávají se, uvolňují určité množství BPA do potravin, které uchovávají. Když konzumujeme toto jídlo, potenciálně požíváme BPA, což může způsobit zdravotní problémy, které zahrnují reprodukční problémy, srdeční choroby, cukrovku a problémy s chováním u dětí.
Tlak spotřebitelů vedl několik výrobců k opuštění používání BPA, ale stále existuje určité procento společností, které jej nadále používají. Pokud máte obavy z možných účinků BPA na vaše zdraví, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste minimalizovali riziko expozice.
- Rozhodněte se pro opakovaně použitelné plasty, které neobsahují BPA. Chcete-li to provést, vyhledejte frázi jako „BPA-Free“ nebo si přečtěte recyklační značky, které jsou často vytištěny na dně plastových nádob. Položky obsahující BPA jsou označeny „7“ a/nebo „PC“ (polykarbonát). Produkty bez BPA jsou označeny čísly 1, 2 nebo 4.
- Vyhněte se vaření potravin v plastových nádobách. Teplo rozkládá částice plastu a uvolňuje BPA do vašeho jídla. Raději přeneste jídlo na keramickou nebo skleněnou desku/nádobu vhodnou do mikrovlnné trouby a ohřejte v ní.
- Plastové nádoby pravidelně vyměňujte a vyhazujte ty, které vykazují známky opotřebení, poškození a poškození teplem.
- Omezte příjem konzervovaných potravin, které jsou potaženy plastovým povlakem. Co nejvíce se rozhodujte pro čerstvé verze těchto potravin.
- Potraviny skladujte ve skleněných nádobách místo plastových.
- Pokud běžně vaříte jídlo v plastových nádobách – myslete na moin-moin – zvažte použití hliníkových misek nebo tradičních banánových listů, které pokrmu také dodají nádech chuti.
- Vyhněte se nákupu potravin vařených v plastech.
Dokud nebude výzkum přesvědčivější a debata mezi odborníky na bezpečnost potravin a zdraví se neusadí, buďte opatrní při používání plastů v kuchyni.