Vaše čtyřicítka je obdobím, kdy se váš život může stát trochu více „váš“. Je pravděpodobné, že vaše děti už na vás nejsou zcela závislé, i když vám stále mohou způsobovat stejné množství stresu, ne-li více!

Možná jste se již na pracovišti osvědčili a už se nemusíte probojovávat na žebříčku. A doufejme, že jste se usadili ve svém rodinném domě se stále rostoucí sbírkou životních památek zdobících každý kout. Jaký lepší čas by tedy mohl být na péči o sebe než právě teď?

Nezastavuj se

Po čtyřicítce jste ke svému tělu získali určitý respekt; pokud ne, pak je určitě věk na to, abyste to našli. Ženské tělo po čtyřicítce je náhle zasaženo trojitým náporem výzev: gravitace, hormony a zpomalující se metabolismus.

Pokud nebudete tvrdě pracovat na budování tonusu, bude se zdát, že štíhlá tělesná hmota ubývá. Tukové kapsy se začnou objevovat na nových místech, a pokud se nepustíte do jejich spalování, budou se na palubu i nadále plížit.

Kardio zůstává v této dekádě a dále klíčové, takže rozbušujte srdce a kontrolujte svou váhu. Ale mějte na paměti, že odporový trénink se stal mnohem důležitějším. Kacy Duke, trenérka celebrit sídlící v New Yorku, nabádá čtyřicátníky, aby začaly zvedat činky: „Musíte si najít čas, abyste to dělali důsledně a tvrdě trénovali.“

Naučte se správnou formu tím, že absolvujete kurz nebo si doma prohlédnete profesionální výukové video. Kupte si sadu činek a napumpujte se ještě dnes. Pilates je ideální i pro ženy po čtyřicítce a více, protože zpevňuje a posiluje jádro, což je pro většinu lidí problémová oblast.

Pečujte o tvář

Možná začínáte pozorovat změny ve své vizáži. Jemné linky a ztráta pružnosti se mohou začít projevovat, když foxtrotujete přes čtyřicítku.

Dobrý režim péče o pleť je nutností – pro začátek používejte opalovací krém! Ačkoli nadbytečný melanin v tmavé pokožce do určité míry chrání před spálením, Skin Cancer Foundation poznamenává, že tmavá kůže je ve skutečnosti „ještě náchylnější k nejsmrtelnější formě rakoviny kůže, malignímu melanomu“.

I když se nikdy nespálíte, udělejte si z opalovacího krému rutinní zvyk pod make-up nebo hydratační krém každé ráno. Chraňte celé své tělo, pokud jste vystaveni slunci, a pravidelně kontrolujte, zda nemáte zvětšené nebo abnormálně tvarované znaménka.

Jezte zdravě

Mnoho z toho, co vidíte navenek, je výsledkem toho, co šlo dovnitř. Zdravému životu po třicítce můžete poděkovat za svou zářivou záři a tento cyklus musí pokračovat. Svou výživu můžete posunout na další úroveň doplněním dobrého omega-3 produktu a multinutričního antioxidantu – obojí je vynikající investicí do budoucnosti vašeho zdraví a krásy.

Dodržujte čistou stravu zaměřenou na libové bílkoviny, celozrnné výrobky, hodně zelených listů a barevnou zeleninu. Snižte příjem cukru, který vyživuje vrásky.

Počítejte také s tím, že dehydratace se projeví na vaší pleti, proto omezte příjem alkoholu a zůstaňte dobře hydratovaní; tři litry vody denně by měly být vaším cílem, abyste si udrželi pružnou a zářící pleť. A pamatujte, že velká část tekutin, které vaše tělo potřebuje, pochází z vašeho jídla, takže dostatek čerstvé zeleniny a ovoce vám pomůže zajistit dodatečnou hydrataci bohatou na živiny.

Zůstaňte ve střehu

Lékařské testy nebyly nikdy tak důležité, jako jsou ve čtyřiceti a později. Dejte si dar domluvit si schůzku se svým lékařem, abyste probrali následující základní vyšetření.

Neoptimální výběr stravy v kombinaci s hormonálními turbulencemi si může vybrat svou daň, a pokud vaše slinivka nestíhá, může dojít k cukrovce.

Podle registrované zdravotní sestry z Mayo Clinic je „cukrovka klamavá nemoc, protože většina diagnostikovaných lidí ji pravděpodobně trpí řadu let, aniž by o tom věděli. Příznaky nejsou zřejmé.“ Ujistěte se tedy, že si nalačno necháte vyšetřit hladinu cukru v krvi.

Měla byste si pravidelně kontrolovat prsa a také podstupovat klinická vyšetření. Většina odborníků radí mamografii každé ženě nad 40 let.

Dr. Sandra M. Swain je prezidentkou Americké společnosti klinické onkologie, přední světové organizace pro péči o rakovinu zastupující lékaře. Plně podporuje pravidelné mamografické vyšetření u žen nad 40 let: „Když diagnostikujete rakovinu prsu v časnějším stadiu, můžete pacientce poskytnout méně léčby s menším počtem operací, potenciálně méně chemoterapie. . . tak to je opravdu velký přínos.“ Promluvte si se svým lékařem; vaše rodinná zdravotní anamnéza vám může pomoci určit, zda si ji pořídit hned, nebo o něco dále.

Konečně, přistihli jste se, jak více šilháte, nebo jste zjistili, že váš zrak je rozmazaný? Nechte si zkontrolovat oči, abyste viděli, jakou podporu zraku byste mohli potřebovat, a otestujte makulární degeneraci, šedý zákal a zelený zákal, což jsou všechny běžné stavy postihující oči čtyřicetiletých. Budete rádi, že jste to udělali.