pátek 26 úno 2021

KOLAGEN A KOLAGEN ...?

Není kolagen jako kolagen

... a ne každý kolagen je biologicky aktivní.

Nyní si upřesníme, co je vlastně náš rybí kolagen, a co je to, co se v kosmetice a implantologii nejčastěji nazývá "kolagen"

Pro vyjasnění připomeneme:

vznik

vlakno

 

Toto je zásadní rozdíl mezi naším „živým“ kolagenem a těmi ostatními:

Náš přírodní kolagen je bílkovinou, která se vyskytuje v kůži lovných sladkovodních ryb. Speciálním technologickým postupem je izolován od mateřského organismu (oddělen z podkožní vrstvy) a dalším zpracováním (hydratací do vodního roztoku) „přeměněn“ na komerčně využitelný gel, a to vše při zachování struktury (prostorového uspořádání atomů v molekulách) třetího řádu s trojitou šroubovicí.

Díky svojí zachované spirální struktuře vykazuje rybí kolagen biologickou aktivitu. Dá se říci, že je živý. Pronikajíc do mezibuněčné tkáně pokožky má nesporný vliv na aktivitu keratinocytů a fibroblastů, ale má také celou řadu kosmetických a dermatologických účinků. Kolagen v podobě hotového kosmetického výrobku by měl ve složení INCI obsahovat pouze vodu, bílkoviny, organickou kyselinu a stabilizátor. Ne více, než 4 - 5 složek.

Tzv. "kolagen hovězí" je vláknem pátého řádu - tzn. nerozpustného kolagenu, vyříznutého z laloku mladého dobytka. Bílkovina s takto rozsáhlou částicovou stavbou nemá žádnou šanci projít bariérou zrohovatělé vrstvy pokožky jinak, než metodou invazivní, nebo-li mechanickým poškozením kůže, např. injekčně.

Pro takové účely se tento druh kolagenu skutečně používá. Implantáty z vláken hovězího kolagenu se úspěšně daří aplikovat asi u 92 % „pacientů“. Problém je, že asi po 7 měsících dochází k degradaci a tento nelevný zákrok je třeba opakovat.

Hovězích vláken v rozsekané podobě se také užívá k vytváření bílkovinných hydrolyzátů. Tento biologicky neaktivní emulgát je pouze rozsekanou kaší z fragmentů peptidových řetězců a slouží např. jako plnidlo k dietetickým suplementům (výživovým doplňkům stravy). Také je používán jako složka kosmetických přípravků, kde vytváří na povrchu pokožky „film" zadržující vodu. Tzv. „kolagen" byl sice používán po dlouhá léta v kosmetologii, přesto představuje jen malý výsek z přírodní řady téměř tří tisíc aminokyselin.

Veškerá porovnávání „živého“ rybího kolagenu třetího řádu s hovězí „peptidovou mrtvolou" pátého řádu nemají smysl.